2014. január 22., szerda

Készülődés a Valentin-napra



Újra közeledik az a nap, amely általában megosztja a közvéleményt, még ha van is magyar megfelelője, a Bálint-nap. Mindenekelőtt érdekes a Szent Bálint-kultusz magyar vonatkozása, amely igen messze áll a titkos szerelmes üzenetektől, ajándékoktól. 

A Wikipédia szerint „…kevéssé ismert, hogy a magyarországi németek közt Szent Bálint igen népszerű volt, gyakran ábrázolták. […] A „nyavalyatörésre” (epilepsziára) hajlamosak gyakran viseltek a nyakukban úgynevezett bálintkeresztet, vagy más néven frászkeresztet. […] A népi hagyomány szerint, ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés. Azt tartották, hogy Bálint-napon választanak párt a verebek, illetve ekkor jönnek vissza a vándorló vadgalambok. Voltak olyan területek, ahol e napon szokás volt a madarakat etetni.”

 Természetesen ugyanitt megtaláljuk a szerelmesek ünnepének eredetét is:
„A keresztény szokás eredete, hogy Szent Bálint, Terni (akkori nevén Interamna) püspöke a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban. Ennek a szentről elterjedt egyik történet képezte az alapját. Eszerint mielőtt keresztény hite miatt II. Claudius császár idején kivégezték, Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását. Mielőtt – a hagyomány szerint – február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A Te Bálintod.” Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata. A legenda szerint a püspök a szerelmeseket a keresztény szokások szerint megeskette egymással, köztük katonákat is, akiknek az akkori császári parancsok értelmében nem lett volna szabad házasságra lépni. A friss házaspárokat megajándékozta kertje virágaival. A hagyomány úgy tartja, hogy ezek a házasságok jó csillag alatt születtek…”

Persze ennek a napnak a népszerűsége vitathatatlanul sokat köszönhet a virágárusok és a képeslap-kereskedések buzgalmának is , akik érthető okokból különösen fontosnak érezték az efféle hagyományok fenntartását és méltó megünneplését. :) A kialakult hagyomány nemcsak a virágra és a képeslapra korlátozódott, hanem gyakran „szerelmi ajándékkal” is meglepik választottjukat az emberek.

Az ajándékválasztás sosem egyszerű, ebben próbáltunk segítséget nyújtani tavaly Valentin napi kollekciónkkal. Az idei szezon előtt nagy meglepetésünkre szolgált, amikor megláttuk, mit ír a Magyar Néprajzi Lexikon a „szerelmi ajándék” témaköréről:

„…kis ládika, túlnyomórészt díszített, gyakran feliratos, monogramos, nem egyszer datált darabok. Ezeknek a tárgyaknak kialakult rangsora volt, ami meghatározta az ajándékozás sorrendjét, ill. azt, hogy melyik az a tárgy, amelynek az elfogadása már elkötelezést jelent. A díszítmények korábban valószínűleg nem hordoztak szimbolikus értelmet, ilyen legalábbis a korai, geometrikus jellegű díszítésben nem mutatható hitelesen ki, feltehetőleg ekkor a jelentést az adományozáshoz kapcsolódó cselekvés hordozta, és a tárgy díszített volta utalt a különleges szerelmi ajándék rendeltetésére. […] Szerelmi szimbólumként értékelt díszítőelemek a növényi ornamentika körébe tartoznak, mint a szív, virágtő, páros madár. A feliratok rendszerint ajánlások, nevek, jókívánságok…”

Hiába, mindig kiderül, hogy nincs új a nap alatt. Ennek ellenére bízunk benne, hogy sokan találjátok meg a Valentin-napi ajándékot díszdobozkáink között.



 Míves kidolgozású 13,5 cm × 13,5 cm méretű szívecskés dobozka – 3550 Ft







 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése